87 let s celuloidem.

Datum: 22. 05. 2013

 

87 let s celuloidem. Mistrovství světa ve stolním tenise jednotlivců 2013 skončilo, naši hráči skončili ve druhém kole. Nejvíce titulů v historii nasbíral fenomenální Viktor Barna (21 pro Maďarsko a 1 pro Anglii), v jehož éře získal 13 titulů i náš Bohumil Váňa. A tak vzpomínkou na Barnu připomínáme nové balony, které nahradí hořlavý celuloid a již dříve jsme je znali pod značkou Barna.

Z českého zastoupení v historii šampionátu se 14 mužů a žen z Československa může pyšnit titulem Mistr světa ve stolním tenise. Poslední náš titul je pěkně vousatý, před 56 lety ve Stockholmu triumfovali Ivan Andreadis s Ladislavem Štípkem v deblu, když ve finále porazili mnohonásobného mistra světa a obhájce titulu Ichiro Ogimuru s Toshioko Tanaka... Poslední českou medaili z MS získal  Petr Korbel před 22 lety. 

Oba pánové (Andreadis/Šípek) hráli též v Jindř. Hradci v roce 1951,52 v přátelském utkání Slovanu J. Hradec se Spartou Praha, kde proti nim nastoupil Fr. Preis, stále aktivní hráč (Kladno), který v letošním roce dovrší 80 let.  

(s využitím zprávy M. Šimáčka z MS)